top of page

Chiptunning

₺5.000 başlar

3 saat

Randevu Kaydı oluştur

Chiptunning


ECU REMAPPING / CHIPTUNING NEDEN YAPILIR?

Modern enjeksiyonlu araçlarda motor, ECU (Motor Kontrol Ünitesi) adı verilen bir parça tarafından yönetilmektedir. ECU, aracın hava/yakıt karışım miktarını, avansını, turbo basıncını, yakıtın püskürtülme basıncını ve birçok parametreyi sensörlerinden aldığı verilere dayanarak yönetir. Hangi sıcaklıkta ne kadar benzin gönderileceği, ateşlemenin ne zaman yapılacağı gibi birçok ayar, otomobil üreticileri tarafından ECU içine kaydedilmiştir.


Bir üretici yeni bir araba geliştirdiğinde, bu arabayı satmayı düşündüğü tüm ülkelerin tabi olabileceği tüm koşulları dikkate almak zorundadır. Üreticinin bu durumda mantıklı olarak ECU yazılımını veya haritasını en iyi performans veya en fazla yakıt verimliliğini sağlayacak şekilde optimize etmek yerine, bu muhtemel farklı çalışma koşullarını ve o an değişen emisyonlar üzerindeki vergi şartlarını hesaba katmak için ECU yazılımlarından taviz vermeleri gerektiği anlamına gelir. Üretici, standart dışı yakıtları, aşırı sıcaklık ve irtifayı ve hatta araca düzenli olarak ve üreticinin önerdiği talimatlara göre servis bakımı yapılmama olasılığını hesaba katarak ECU yazılımını kısıtlı yapmak zorundadır.


Üreticiler araçlarını tüm dünya pazarına sunmak için tasarlıyorlar ve bunun neticesinde bir çok etken araçların kapasitelerinin altında piyasaya sürülmesine sebep oluyor (Egzoz emisyon standartları, sıcaklık ve iklim farklılıkları , vergilendirme politikaları ve satış politikaları gibi).

Ülkemizde vergilendirme nasıl ki motor hacmine göre yapılıyorsa birçok Avrupa Ülkesinde hacme bakılmaksızın beygir gücü esas alınarak vergilendirme yapılıyor (Belçika, Fransa, İtalya gibi) ; bu da araçların yüksek vergi dilimlerine girmemesi için kapasitelerinin altında güçlerde satışa sunulmasına sebep oluyor.


Bu sebeplerden dolayı aslında her aracın kullanıldığı ülkenin iklim şartları, yakıt standartları ve sürücü potansiyeline göre ECU yazılımının yeniden programlanması gerekmektedir.

Chip Tuning, bu yeniden programlamanın müşteri isteği doğrultusunda performans ve/veya yakıt ekonomisine göre yeniden düzenlenmesi işlemidir.


ECU REMAPPING / CHIPTUNING FAYDALARI NELERDİR?

ECU programlama sadece motorun gücünü ve tork rakamlarını iyileştirmekle kalmayacak, aynı zamanda gaz tepkisini keskinleştirecek ve güç bandının etkisini artıracaktır. Bu, güç dağıtımını çok daha doğrusal hale getirecek ve bu da aracın sürüş için daha canlı ve motoru daha esnek hissetmenizi sağlayacaktır. Çoğu zaman, aracın gücü standart bir müşteriye hitap edebilecek şekilde üretici tarafından kısıtlanır. Bir sürüş tutkunu olarak, aracınızın ECU'sunda bu tür kısıtlamalara ihtiyaç duymaz veya bunu istemezsiniz, bu nedenle bir chiptuning ve harita yeniden eşleme işlemi ile ECU yazılımı içinde kilitli gizli gücü ve torku ortaya çıkarabilirsiniz.


Chiptuning uygulaması ile araçtan araca değişmekle birlikte; %35'e kadar performans artışı ile %25'e kadar yakıt tasarruf oranları görülmektedir.


CHIPTUNING UYGULAMASININ AŞAMALARI NELERDİR?

Stage 1 Chip Tuning: ECU HARİTALARININ YENİDEN DÜZENLENMESİ

Stage 1 aracınızın ECU'su içinde bulunan yazılıma yapılacak olan, enjeksiyon, ateşleme gibi parametrelerinin değiştirildiği özel bir programladır. Bütün parametreler aracınıza ve sizin sürüş isteklerinize özel hazırlanır ve bu aşamada bütün ayarlar üretici standartlarına uygun ve güvenli bir seviyededir.


Yapılan Stage 1 işlemi görünmezdir. Yazılım yapıldığında herhangi bir mekanik parça değişmediği için aracınız garantiden çıkmaz. Ayrıca arıza tespit cihazları tarafından da görülemez. Aracınızda her hangi bir fiziksel değişiklik oluşmadan, sadece aracın beyin programı değiştirildiğinden genel olarak gözle ve elektronik olarak fark edilmesi söz konusu değildir.  Bu sebeple aracın hata kayıtları silinirken veya benzer durumlarda chiptuning görülemez.


Buna rağmen istediğiniz zaman yapılan uygulama orijinale çevrilebilir ve bu durumun geçmişe dönük herhangi bir kaydı bulunmamaktadır. 


Çoğu marka düzgün yapılan bir yazılımın araca hiçbir zararı olmadığını bilmektedir. Ayrıca bir çok yetkili servis farklı markaların uygulamalarını satmaktadır.


Stage 2 Chip Tuning: MOTOR HAVA GİRİŞ VE EGZOZ SİSTEMİNİN GELİŞTİRİLMESİ

Stage 1 den daha fazlasını isteyenler için, motorun performansını etkileyecek parçaları iyileştirerek Stage 2 chip tuning uygulaması yapılmaktadır. Bu aşamada iyileştirilen parçalar hava filtresi ve egzozdur. Bir çok hava filtre sistemi, motorun emiş gürültüsünü azaltmak için kısıtlanmış durumdadır. Bu sistem, kutu içi spor bir filtre ya da özel emiş sistemi ile değiştirilerek, motora daha fazla hava girişine yardımcı olur ve güzel bir güç artışı elde edilir. Aynı durum egzoz sitemi için de geçerlidir. Her aşamada önerilen parçalar mutlaka değiştirilmelidir.


Stage 3 Chip Tuning: YENİ MOTOR PARÇALARI İLE SİSTEMİN GELİŞTİRİLMESİ

Stage 3 uygulamasında biraz daha mekanik işlem ile motorun içi ve çevresindeki parçaları değiştirmek gerekir. Bu daha büyük turbo, spor eksantrik milleri, daha büyük enjektörler vs. gibi parçaların değiştirilmesidir. Bu aşamada aracın mevcut durumu değerlendirilerek, motorunuzdan alınabilecek maksimum sağlıklı performans elde etmeniz sağlanır.


ARABALAR 

 • Devir aralığı boyunca artırılmış güç ve tork

 • Geliştirilmiş gaz tepkisi

 • Daha sorunsuz güç dağıtımı

 • Normal sürüş sırasında yakıt faturalarını ve karbon ayak izinizi azaltmaya yardımcı olan geliştirilmiş yakıt tüketimi ortalaması


AĞIR VASITALAR 

 • Artan yükler için artırılmış güç ve tork

 • Yokuşlarda daha az vites değişimi

 • Daha akıcı güç dağıtımı

 • Normal rotalarda yakıt faturalarını düşürmeye yardımcı olan geliştirilmiş yakıt tüketimi ortalaması


TRAKTÖRLER

 • Daha Fazla Güç Dengeli motorlarda% 40'a kadar daha iyi performans

 • % 5 -% 30 Artan Daha İyi Yakıt Verimliliği

 • % 40'a kadar daha fazla Tork

 • Uzatılmış Motor ve Turbo Ömrü


MOTOSİKLETLER

 • Artan kullanılabilir güç ve tork

 • RPM ve Hız sınırlayıcılarını kaldırın

 • Yol veya pist kullanımı için gaz kontrolünü optimize edin

 • Daha iyi motor freni performansı


TEKNELER

 • Artan güç ve tork

 • Sınırlayıcılar kaldırıldı ve pervanede farklı sahalar için ayarlar mevcut hale geldi

 • % 30'a kadar daha iyi yakıt tüketimi

 • Wake to lift özellikleriyle büyük ölçüde geliştirilmiş hızlanma,% 200 2-32mph'ye kadar değişmekte!


İŞ MAKİNELERİ

 • İş makineleri için belirgin güç ve tork artışı

 • Motor veya makine hasarına karşı koruma

 • Daha düşük RPM'de gerekirse daha fazla torkla iyileştirilmiş yakıt ekonomisi

bottom of page